دیزاین‌شناسی عنوان تازه تاسیسی است، برای اندیشیدن و فهم معناهای نوظهور دیزاین. دیزاین‌شناسی می‌کوشد به چیستی دیزاین بپردازد و نسبت آن را با فرهنگ، اخلاق، هنر فلسفه، سیاست و حوزه‌های دیگر اندیشه و زندگی بررسی کند.

DESIGNOLOGY

ضرورتِ دیزاین‌شناسی

کیفیات دیزاین در هر امری یکی از بازنمودهای فرهنگ و هویت جمعی است. اما چنان‌چه باید، دیده نشده و توجهی به آن نشده است. از سویی، نه دیزاینرها متوجه تاثیری که بر فرهنگ و هویت زمان و مکان خود می‌گذارند شده‌اند و نه اندیشمندان در آن عمیق و دقیق شده‌اند. نتیجه سهل‌انگاری در این مورد امری است که بخش مهمی از کیستی و چگونگی زندگی ما را می‌سازد. دیزاین‌شناسی بر این صدد است که نوری بر این حوزه اندازد و در قالب سلسله همایش‌ها، درس‌گفتارها و فعالیت‌های نظری دیگر تلاش کند تا بستری برای اندیشه و طرح دیدگاه‌ها از زوایای مختلف باشد. دیزاین‌شناسی می‌کوشد به چیستی دیزاین بپردازد و نسبت آن را با فرهنگ، اخلاق، هنر، فلسفه، سیاست و حوزه‌های دیگر اندیشه و زندگی بررسی کند.

ضرورتِ شناختِ دیزاین

برای به‌کار گیری هر فن، اندیشه، هنر و یا دیگر مفاهیم مشابه در ابتدا نیاز به فهم آن است. فهمی که نخست نخبگان بدان دست می‌یابند و سپس مفاهیمِ فهم شده را بومی می‌کنند و به حوزه عمومی می‌آورند. هرچه فهمِ این پدیده‌ها و مفاهیم توسط نخبگان و حوزه عمومی عمیق‌تر و گسترده‌تر باشد، آن مفهوم بیشتر و بهتر می‌تواند در خدمت جامعه قرار بگیرد. این اتفاق به‌خصوص در رابطه با مفاهیم تازه‌وارد و آن‌هایی که سابقه‌ی تاریخی کم‌تری دارند مهم‌تر است. یکی از این مفاهیم جدیدالورود به قاموسِ هنری-تجاری ایران، دیزاین است، مفهومی که بعضاً با طراحی، گرافیک و نقاشی خَلط می‌شود. اما دیزاین اساساً هنر نیست که بخواهد نزدیکی به این مفاهیم پیدا کند.

چیستی دیزاین

در حقیقت دیزاین را می توان به عنوان گام‌هایی نظام‌مند و آگاهانه برای انتقال از وضعیت موجود به وضعیت بهتر تعریف کرد. بنابراین در فرآیند دیزاین، با یک روند انتقالی روبرو هستیم و گام‌هایی که ابزار این روند انتقالی هستند. مشخص است که در جریان این انتقال یا تبادل، دو طرف ارتباط باید نظام‌مند و آگاهانه عمل کنند، مثلاً با زبان یا رمزی مشترک و قابل فهم برای هر دو، در غیر اینصورت هیچ کدام از آنها اطلاعات قابل درکی از یکدیگر نمی‌گیرند. دیزاین که زمانی به شکل‌دهی فضاها و اشیای فیزیکی محدود بود، امروز به صورت یک الگوی فکری برای حل مسائل در آمده است که علاوه بر فضاها و اشیای فیزیکی، میتواند ماهیتهای غیر فیزیکی مانند خدمات، فرآیندها و حتی سیاستگذاریها را نیز شکل دهد. 

گزیده‌ای از سخنان ارائه شده در نشست نخست

تورج صـابری‌وند؛ دیـزاینـر

دیزاین هیچ ربطی به طبیعت و هنر ندارد و از سویی دیگر اتفاق کاملا اخلاقی است. زیبایی تنها ملاحظه‌ی دیزاین نیست به هیچ وجه؛ ملاحظه‌ی اولش هم نیست ولی باید جزو ملاحظاتش باشد و این زیبایی را نه لزوما در طبیعت می‌شود پیدا کرد و نه لزوما در هنر.

مصطفی ملکیان؛ فیلسوف اخلاق

خیرِ جمیل مفهوم دیزاین است. بنابراین من می‌توانم برای خط‌کشی خیابان هم دیزاین داشته باشم. دیزاین داشته باشم یعنی هم کاری بکنم که خط‌کشی خیابان انجام بگیرد و هم به‌ زیباترین صورت انجام بگیرد. حالا برای این کار چه باید کرد؟

نشست دوم دیزاین‌شناسی

۲۴ آبان ماه ۱۳۹۷؛ خانه هنرمندان تهران برگزار شد.

 

حاضران در پنل:

حسین نمکین؛ مدرس و مترجم فلسفه

تورج صـابری‌وند؛ دیـزاینـر

علی ورامینی؛ روزنامه‌نگار و نویسنده

 

نشست دوم تلاش کرد به پرسش‌های بنیادین دیزاین بپردازد:

 

آیا تمام آن‌هایی که به حل مسئله فکر می‌کنند، «دیزاین» می‌کنند؟

آیا یک سیاست‌مدار و قانون‌گذار هم دارد «دیزاین» می‌کند؟

آیا نظام‌های اجتماعی را هم می‌توان دیزاین کرد؟

آیا دیزاینرها جهان را تغییر می‌دهند یا از قواعد حاکم بر آن تبعیت می‌کنند؟

آیا دیزاین ناخواسته در خدمت نظام دیگری غیر از خودش است؟

آیا همه انسان‌ها دیزاینرند؟

آیا انسان، حیوان دیزاینر است؟

آیا «دیزاین» را در طبیعت هم می‌توان یافت؟

چه سهمی از دیزاین حل مسئله است و چه سهمی هنر و زیبایی‌شناسی؟

کدام یک از هنرمندان را می‌توان «دیزاینر» خواند؟

مرز بین دیزاین و هنر کجاست؟

مرز بین دیزاین و مهندسی کجاست؟

آیا تمام اشیایی که در زندگی امروزه می‌بینیم، «دیزاین» شدند؟

 

 

همراهان نشست دوم دیزاین‌شناسی

آکادمی دیزاین‌وند
خانه هنرمندان ایران

ارتباط با دبیرخانه نشست‌های دیزاین‌شناسی

عنوان‌ نشست‌های دیگر دیزاین شناسی در ۲ سال پیش‌رو

نشست هفتم

دیزاین و فرهنگ

نشست هشتم

دیزاین و زیبایی‌شناسی

دبیرخانه «دیزاین‌شناسی» از پیشنهادها استقبال خواهد کرد.

نشست چهارم

دیزاین و ارتباطات

نشست پنجم

دیزاین و جامعه  

نشست ششم

دیزاین در عصر سرمایه‌داری

نشست نخست

دیزاین و اخلاق

نشست دوم 

ضرورت دیزاین

نشست سوم

دیزاین و شهر

تماس با ما

  • جلیل نوربخش
  • دبیر اجرایی نشست‌ها
  • تهران، جردن، خیابان سپیدار، کوچه آرین، پلاک ۱۹، واحد ۱۲
  • ۰۲۱۸۸۶۵۴۸۲۸
  • info@designology.ir